A kád, illetve a zuhanytálca lefolyók a fekete bárányok a duguláselhárító szakmában. Amikor a szóbanforgó lefolyók dugulásáról van szó a telefonban, sajnos nem tudjuk garantálni a bontás nélküli duguláselhárítást, ugyanis nagyon ritkán van kialakítva egy fürdőkád esetében tisztítónyílás. Általában a lefolyószifon el van burkolva, ezzel teljesen hozzáférhetetlenné és tisztíthatatlanná téve a csövet. Jó esetben és az esetek túlnyomó többségében viszont a szifonban alakul ki a dugulás, amit a lerakódott szappan, kosz és hosszú haj okoz.

Ezt egy duguláselhásra fejlesztett speciális vákuumos pumpával általában el tudjuk hárítani. A vákuumnak köszönhetően ki tudjuk mozdítani és szívni a szifonból az eltömődést okozó lerakodásokat, összecsomósodott hajakat.

A kád lefolyóból nem lehetséges semmilyen szerszámmal átjutni a csövekbe a szifon és a lefolyó kialakítása miatt. Olyan lenne, mintha a mosogatótálcából vagy a kézmosó kagylóból a rácson és a szifonon keresztül próbálnánk meg eljutni a falban lévő szennyvízcsövekbe.

Ilyenkor sajnos bontanunk kell. Ez 1-2 csempét jelent a kád oldalán (csempe mérettől függően). Amikor kibontottuk és elérhetőek a lefolyócsövek és a szifon, akkor utóbbit leszereljük és máris hozzáférünk a csőhöz és gépi csatornatisztító spirállal (csögörénnyel) elhárítjuk a dugulást és teljesen lerakódásmentesítjük az eltömődött szakaszt.

Nem szabad sajnálni azt a pár csempét, ami lebontásra került, mert egyúttal be lehet építeni egy műanyag tisztítónyílást vagy csempemágnessel felrögzíteni egy fugázatlan darabot, ami lehetővé teszi a további duguláselhárítást, illetve tisztítást.

Zuhanytálca esetében, ha esetleg nem leszedhető az előlapja és összeszerelt állapotában a lefolyó nem alkalmas gépi duguláselhárításra, akkor nagyobb a baj. Az egész zuhanytálcát el kell mozdítani a helyéről, hogy hozzá lehessen férni a szifonhoz a duguláselhárítás érdekében, természetesen a vákuum pumpa többszöri használata után.

Épített, padlóösszefolyós zuhany dugulása esetében a megoldás kézenfekvő számunkra. A takaró rács és a bűzzáró pipa vagy golyók eltávolítása után pillanatok alatt el tudjuk hárítani a legmakacsabb dugulást is.

Duguláselhárítás tippek:

Itt sem javasoljuk a duguláselhárító granulátum használatát, illetve helytelen használatát. Ha mindenképp meg szeretnénk próbálni ezt az agresszív anyagot, próbáljuk a leírásában szereplő mennyiséget, ami általában egy kupaknyi, felhígítani/feloldani egy pohár vízben.

Fokozottan veszélyes az egészségre, szóval legyünk vele elővigyázatosak és tartsuk be a flakonon feltűntetett utasításokat!

Az így kapott anyagot öntsük be a lefolyóba kb. 15-20 percre. Ezidő alatt képes megmarni és megsemmisíteni a hajszálakat és némely lerakódást. Utána bő forró vízzel öblísük le. A zuhanyrózsa letekerésével, a gégecső végét a lefolyóba irányítva nagyobb nyomással és intenzitással öblíthetjük azt. Előtte mindenképpen engedjünk simán is vizet, hogy nehogy az arcunkra vagy a szemünkbe fröccsenjen!! Közvetlenül a lefolyóba granulátum állagban ne öntsük, mert beleköt és akkor biztos a bontás!

Lefolyótisztító gélt és folyadékot is próbálhatunk a dugulás elhárítása érdekében.

Házilag is megpróbálhatjuk egy WC-pumpával úgy, hogy pl. a kád esetében a túlfolyó nyílást fogjuk be egy vastag vizes ronggyal (2 emberes feladat), hogy ott ne tudjon levegőt szívni, mert akkor nem tud kialakulni a megfelelő vákuumhatás, ami ki tudná mozdítani a dugulásunkat.

Ehhez a kádban mindenképp álljon a víz!

Hívás: +36 30 653-7383